FAQ

Wierzymy, że nie ma głupich pytań. A jedne niewłaściwe pytanie to jest takie, które nigdy nie zostało zadane. Z tej okazji agregujemy najczęściej powtarzające się pytania i umieszczamy je poniżej. Masz pytanie, które tutaj się nie pojawiło? Napisz do nas na Kontakt.

Właściwie wszystko (zgodnie a art. 10 ust 4 UoBiA). Mimo obiegowym mitom, nie ma tutaj ograniczenia do broni tylko z II wojny czy innych okoliczności. Przekładając na analogię zbierania znaczków. Czy filatelista może zbierać znaczki tylko stare, czy może też nowe? 😉

Zgodnie z prawem każda broń może być przenoszona (w sposób rozładowany). Broni do celów kolekcjonerskich nie można nosić (załadowanej). Możemy swobodnie zabrać taką broń np. na strzelnicę. Należy pamiętać jednak o ogólnych zasadach dotyczących strzelania rekreacyjnego, sportowego i szkoleniowego. Takie strzelania mogą odbywać się tylko na zarejestrowanych strzelnicach. Nie można strzelać w domu i ogrodzie.

Tak, jest wiele grup i stron z ogłoszeniami. Taką broń kupujemy na normalne zaświadczenia (takie jak dla sklepów), po zakupie umowę kupna należy wysłać do KWP celem rejestracji broni. Przykładowa strona z ogłoszeniami z drugiej ręki: http://www.armybazar.eu/pl/

Tak, nie ma żadnych ograniczeń.

Tak, o ile oboje posiadacie pozwolenie na broń. Osoba biorąca w użyczenie musi posiadać pozwolenie do celów sportowych lub łowieckich a broń, która dawana jest w użyczenie musi wchodzić w zakres pozwolenia osoby biorącej w użytek. Czyli np. myśliwy nie może pożyczyć od sportowca pistoletu, ponieważ sam takiego na swoje pozwolenie nie mógłby kupić.

Tak, zwykle raz na kilka lat. Najczęściej takie kontrole są umawiane telefonicznie. Przebiegają w miłej atmosferze. Sprawdza się sejf i jego zawartość.

Nie. Strzelać rekreacyjnie, sportowo i szkoleniowo można tylko na zarejestrowanych strzelnicach. Wyjątkiem są polowania (uprawnienia łowieckie) i obrona konieczna (art. 25, 26 kk). Za złamanie tych warunków możemy spodziewać się utraty pozwolenia na broń, aresztu i grzywny do 5000 zł (art. 51 ust. 2 pkt. 11 UoBiA).

Tak. Art. 25 i 26 kk. dotyczący obrony koniecznej nie precyzuje czym można i czym nie można się bronić. Oznacza to, że bronić się można wszystkim, w tym każdym rodzajem broni palnej, również tą zarejestrowaną na cele sportowe. Od 2014 roku sportowcy mają możliwość noszenia broni załadowanej, właśnie z uwagi na to, że posiadaczem broni od momentu jej zakupu jest się stale, a nie okazjonalnie. Sportowcy mogą nosić broń „bez celu” czyli nie trzeba być w drodze na strzelnicę, aby móc nosić broń. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy w temacie obrony koniecznej i jej technicznych i prawnych aspektach na szkoleniach z biegłym sądowym Jackiem Hebdą, z którym to oferujemy Wam spotkania i kursy. Poniżej link do filmu, który w skrócie podejmuje tematyki: https://www.youtube.com/watch?v=4ds13dtbet8

Nie, broń nosimy w sposób jak najmniej widoczny, o ile to możliwe z uwagi na jej wielkość. Noszenie z definicji oznacza przemieszkanie broni w sposób załadowany (również z nabojem w komorze). Poniżej fragment z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

§8
1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.
2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.
3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.
4. Broń palną przeznaczoną do celów łowieckich w obwodach łowieckich nosi się w czasie polowania w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1226, z późn. zm3).

Tak, trzeba mieć sejf minimum klasy S1 (najtańsze konstrukcje to koszt około 350 zł). Możesz mieć też specjalną gablotkę z szklaną szybą lub magazyn broni. Sejf, gablotkę lub magazyn musimy mieć dopiero w momencie decyzji o zakupie broni, nie musi być kupiony od razu po zrobieniu pozwolenia. Oferujemy zniżki na zakup u naszego partnera https://sejfy.pl/

Od 2011 roku po nowelizacji ustawy o broni i amunicji komendant nie może odmówić wydania pozwolenia na broń jeżeli spełniasz warunki minimalne tzn. zdałeś egzamin, zrobiłeś badania, nie stanowisz zagrożenia dla innych, posiadasz status osoby niekaranej itd.

Na dzień dzisiejszy badania do pozwolenia wykonywane są jednorazowo w momencie wnioskowania o pozwolenie na broń.

W przypadku pozwolenia do celów kolekcjonerskich trzeba być tylko zrzeszonym (u nas nic nie płacisz za członkostwo w drugim, trzecim i każdym kolejnym roku!). Poza tym nie ma żadnych obowiązków celem odnowienia pozwolenia.

Jeżeli chodzi o pozwolenie do celów sportowych – tutaj należy odnowić licencję każdego roku. Aby to zrobić należy wziąć udział w minimum 1 zawodach na których zrobimy 8 konkurencji. Realnie poświęcamy na to około 1,5h raz w roku.

Termin bardzo często jest mylony z posiadaniem pozwolenia na broń, choć nie idzie z nim w parze. Licencja to rodzaj uprawień (do uprawiania strzelectwa), który to w parze z patentem zwalnia nas z egzaminów KWP. Patent jest bezterminowy. Licencja jest wydawana na rok kalendarzowy. Jeżeli chcemy zrobić pozwolenie do celów kolekcjonerskich – licencja będzie nam potrzebna tylko w pierwszym roku, ponieważ nie jest ona wymagana do utrzymania tego typu pozwolenia. Jednocześnie posiadając również pozwolenie do celów sportowych musimy odnawiać licencję co roku. Koszt licencji to 75 zł/rok. Odnawiamy ją robiąc 8 konkurencji strzeleckich (na przykład 4 pistolety, 2 karabiny, 2 strzelby) na zawodach. W praktyce można to zrobić na jednej wizycie na strzelnicy na zawodach. Organizator często udostępnia swoją broń, także nie musicie się martwić.

W sklepie z bronią palną. 🙂 Jest ich całkiem sporo, wpisz w Google frazę „[Twoja miejscowość] sklep z bronią” a przekonasz się ile ich jest. Mają pozwolenie wnioskujemy o zaświadczenia uprawniające do zakupu broni. Mając zaświadczenie i dowód osobisty można kupić np. kałasznikowa tak jak bułki w sklepie. Pamiętaj, że amunicję można kupić w momencie zakupu broni lub po jej zarejestrowaniu – na okazanie legitymacji posiadacza broni.

W całej Polsce. Współpracujemy z wieloma strzelnicami w całym kraju. Działamy między innymi w: Szczecin, Gdańsk, Poznań, Kraków, Łódź, Zduńska Wola, Warszawa, Lublin, Katowice, Poznań, Rzeszów, Ełk, Częstochowa, Wrocław, Zielona Góra, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok, Koszalin. Możemy też ćwiczyć w innych miejscowościach. Napisz do nas i zapytaj o swoje miasto. Masz strzelnicę i chcesz dołączyć do naszej grupy? Zgłoś się przez zakładkę kontakt.

Za jednym zamachem (przy jednym egzaminie) robimy pozwolenie do celów sportowych, kolekcjonerskich oraz dopuszczenie do posiadania broni.

Łączny koszt nie przekracza 1900 zł, to suma kosztów i opłat rozłożonych w czasie. Nie płaci się całości z góry. Koszty to: 400 zł jednorazowo (członkostwo u nas), 400 zł jednorazowo + 30 zł miesięcznie (członkostwo w KS i PZSS), 400 zł jednorazowo (egzamin), 450 zł jednorazowo (badania), 75 zł rocznie (licencja). Do tego należy doliczyć trening – jedna wizyta to koszt średnio 150-220 zł.

To zależy czy chcesz skorzystać z egzaminu PZSS czy KWP. O ile faktycznie w egzaminach KWP trzeba uzyskać określoną ilość punktów z użyciem 10 strzałów; o tyle w egzaminach PZSS (które rekomendujemy) strzela się na skupienie. Przy pomocy 5 strzałów z broni takiej jak pistolet, karabin i strzelba trzeba uzyskać określone skupienie – 4 z 5 strzałów muszą znajdować się blisko siebie. Dokładne wartości skupienia zależą od strzelnicy, na której chcesz zdawać (czasami jest oś 20 m., czasami oś 25 lub 50 m. – poziom trudności jest skalowany względem warunków). Wymagania nie są jednak trudne. Przygotujemy Cię do tego!

To zależy czy chcesz skorzystać z egzaminu w ramach PZSS czy egzaminu KWP. W pierwszy wariancie całość zajmuje 3-4 msc. W drugim 1-2 msc.

Broń palną bocznego zapłonu w kalibrze do 6 mm, centralnego zapłonu w kalibrze do 12 mm oraz broń gładkolufową w każdym kalibrze. Czyli wszystkie konstrukcje takie jak np.: pistolet Glock 17, karabinek AK47, strzelba Mossberg, pistolet maszynowy Shadow, karabinek M16 i inne. Przykładowa oferta znajduje się na stronie naszego partnera https://sklep.bunkier.pro/

Zdawalność jest bardzo wysoka, dbamy o to, aby nasi członkowie nauczyli się do części teoretycznej i praktycznej. Dzięki minimalnemu zaangażowaniu ze strony kursantów zdawalność przekracza 90%.

  • Trzeba być niekaranym lub posiadać status osoby niekaranej (każde przestępstwo ulega zatarciu, po którym z automatu jesteśmy traktowani jako osoba niekarana).
  • Najlepiej mieć ukończone 21 lat, choć w przypadku pozwolenia do celów sportowych już w wieku 18 lat można zrobić pozwolenie, wtedy musimy mieć dodatkowy wniosek popierający od klubu.
  • Stały adres pobytu na terenie Polski (czyli minimum 3 miesiące zamieszkania w roku)
  • Należy być zrzeszonym z odpowiednim stowarzyszeniem/klubem
  • Zdać egzamin i zrobić badania

Możesz uzyskać pozwolenie do celów kolekcjonerskich bez egzaminu i bez badań. Całkowity koszt w takim wypadku wliczając opłaty skarbowe to 642 zł jednorazowo oraz brak kosztów stałych. Cele sportowe wiążą się z egzaminem jednak już bez badań. W tym wypadku koszt będzie oscylował około 1400 zł.

WOT-owcy zostali pominięci przez ustawodawcę w kwestii uproszczeń, procedura jest taka sama jak w przypadku cywila. Wyjątek stanowi pozwolenie do celów obrony osobistej, które możesz zrobić po 2 latach stażu. Jednak po zakończeniu kariery w WOT ten konkretny rodzaj uprawień będzie cofnięty. W tym wypadku zalecamy zatem ścieżkę cywilną.

Dopuszczenie tak samo jak zakończona kariera mundurowa podobnie nic nie zmieniają. Procedura jest taka sama. Analogicznie fakt posiadania Mercedesa w latach 90 nic nie ułatwi w uzyskaniu prawa jazdy kat. C 🙂

Możemy Cię przygotować do specjalnego egzaminu organizowanego przez KWP lub możesz uzyskać dopuszczenie przy okazji uzyskiwania pozwolenia za pomocą odrębnych przepisów z pominięciem egzaminu w KWP. Egzaminy zewnętrzne umożliwiają uzyskanie dopuszczania do rodzajów broni z kategorii: A, H, I, J, N, L.

Jeżeli chodzi o egzamin KWP egzamin może obejmować takie rodzaje broni jak: PM 98 Glauberyt, Glock 17, strzelba Mossberg, karabinek AKMS, karabinek bocznego zapłonu Brno mod. 1, pistolet bocznego zapłonu Margolin, karabin SWD. Broń w dniu egzaminu losujemy.

Na egzaminach PZSS strzela się z góry określonych modeli broni. Zawsze jest: pistolet, karabin i strzelba. Jednak sam rodzaj broni może się różnić względem strzelnicy gdzie chcesz zdawać egzamin. Dlatego warto ustalić wcześniej czy ćwiczyć należy z Glocka 17, AK47 i Mossberga Mavericka czy z Marglina, Rugera 10/22 i Benelli Supernova. Konfiguracji jest nieskończenie wiele. Bywają egzaminy, gdzie pistolet i karabin zdawany jest na wiatrówkach (Serio!)

Dowiedz się więcej

Wypełnij poniższy formularz, prześlemy Ci na maila szczegóły dotyczące przystąpienia do stowarzyszenia oraz procedury uzyskiwania pozwolenia na broń. Jeżeli nie widzisz maila - sprawdź zakładkę Spam.

Potrzebujesz pomocy?

Rozumiemy, że formalności związane z dokumentacją i wnioskami mogą być czasem skomplikowane i przytłaczające. Jeśli napotkałeś trudności, masz wątpliwości lub potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień dotyczących naszych formularzy i procedur, jesteśmy tu, by Ci pomóc!

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego na naszej stronie lub o kontakt telefoniczny pod podanym numerem. Jesteśmy tu, by ułatwić Ci proces składania dokumentów i wniosków oraz upewnić się, że wszystko przebiega sprawnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami. Twoja pewność i zrozumienie są dla nas priorytetem. Zapraszamy do kontaktu!

+48 793 131 095

Kontakt

Obszar działania:
Lublin, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Wolsztyn, Koszalin, Borne Sulinowo, Libiąż, Kraków, Szczecin, Łódź, Zduńska Wola, Warszawa, Wrocław, Siechnice, Zielona Góra, Jelenia Góra, Białystok, Rzeszów, Kielce, Końskie, Ełk, Elbląg, Katowice, Toruń, Nowy Targ, Nowy Sącz, Olsztyn, Bzowiec, Piła, Czarnków, Bydgoszcz... i inne. (Zapytaj)

Adres obsługi korespondencji:
Stowarzyszenie Miłośników Karkówki z Grilla i Broni Kolekcjonerskiej ASY(-BIS)
Wiechutki 13
98-200 Sieradz, PL

Darowizny prosimy przesyłać na konto:
36 1870 1045 2083 1081 3410 0001

Skip to content